Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the denra-wp-dt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/pcpppidn/domains/pcpppidn.eu/public_html/biblioteka/wp-includes/functions.php on line 6114
Od nadmiaru danych głowa nie boli – Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie

Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie

dzieci siedzą na podłodze i układają wieże z kolorowych kubków

Od nadmiaru danych głowa nie boli


CodeWeek to akcja co roku organizowana na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Z tej okazji
w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie gościliśmy uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie.

Spotkaniu przyświecał cel jakim było wprowadzenie dzieci w świat programowania: rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozumienia, analizowania i rozwiązywania problemów.

Pierwszym zadaniem, które miały rozwiązać dzieci, było odszyfrowanie tego, co chcą nam powiedzieć dwa roboty. Posługiwały się one specyficznym alfabetem. Uczniowie poradzili sobie świetnie i szybko odgadnęły zakodowane zdania. To zadanie pozwoliło zrozumieć uczniom, że komputery posługują się specyficznym językiem, który jednak z powodzeniem możemy poznać i używać do programowania własnych poleceń.

Trudniejszym zadaniem było przyporządkowywanie kształtów do trzech określonych zbiorów. Dzieci poznały różnicę pomiędzy „i” oraz „lub”. Po krótkich wyjaśnieniach bardzo szybko poradziły sobie z porządkowaniem kolorowych kół, trójkątów, kwadratów
i prostokątów. Dzięki tej zabawie zobaczyły, że dane możemy katalogować w określony sposób , a komputer przechowuje je i sięga po nie, gdy są mu potrzebne.

Na koniec lekcji uczniowie budowali na czas kolorowe wieże z kubków. Żeby nie było zbyt prosto, wieże musiały być zbudowane według określonych zasad: kolorów znajdujących się obok siebie i wysokości.

Zapytane o wnioski z lekcji dzieci wskazywały na to, że komputery posługują się dużą ilością informacji, czyli danymi. Wiedziały, że dane mogą mieć postać: liczb, ciągu znaków lub zdań, które mogą być prawdziwe lub fałszywe. Dowiedziały się jak ważne jest, aby były one odpowiednio pogrupowane i opisane, tak, by komputer mógł je znaleźć, gdy będą mu potrzebne.