Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie

dzieci siedzą na podłodze i układają wieże z kolorowych kubków

Od nadmiaru danych głowa nie boli


CodeWeek to akcja co roku organizowana na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Z tej okazji
w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie gościliśmy uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie.

Spotkaniu przyświecał cel jakim było wprowadzenie dzieci w świat programowania: rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozumienia, analizowania i rozwiązywania problemów.

Pierwszym zadaniem, które miały rozwiązać dzieci, było odszyfrowanie tego, co chcą nam powiedzieć dwa roboty. Posługiwały się one specyficznym alfabetem. Uczniowie poradzili sobie świetnie i szybko odgadnęły zakodowane zdania. To zadanie pozwoliło zrozumieć uczniom, że komputery posługują się specyficznym językiem, który jednak z powodzeniem możemy poznać i używać do programowania własnych poleceń.

Trudniejszym zadaniem było przyporządkowywanie kształtów do trzech określonych zbiorów. Dzieci poznały różnicę pomiędzy „i” oraz „lub”. Po krótkich wyjaśnieniach bardzo szybko poradziły sobie z porządkowaniem kolorowych kół, trójkątów, kwadratów
i prostokątów. Dzięki tej zabawie zobaczyły, że dane możemy katalogować w określony sposób , a komputer przechowuje je i sięga po nie, gdy są mu potrzebne.

Na koniec lekcji uczniowie budowali na czas kolorowe wieże z kubków. Żeby nie było zbyt prosto, wieże musiały być zbudowane według określonych zasad: kolorów znajdujących się obok siebie i wysokości.

Zapytane o wnioski z lekcji dzieci wskazywały na to, że komputery posługują się dużą ilością informacji, czyli danymi. Wiedziały, że dane mogą mieć postać: liczb, ciągu znaków lub zdań, które mogą być prawdziwe lub fałszywe. Dowiedziały się jak ważne jest, aby były one odpowiednio pogrupowane i opisane, tak, by komputer mógł je znaleźć, gdy będą mu potrzebne.